tel. 516 762 592

  1. pl
  2. en

Należymy do:

World Cat Federation,

jest największą federacją Felinologiczną na świecie. Zrzesza blisko pół tysiąca klubów z całego świata, ze wszystkich kontynentów.

Polski Związek Felinologiczny, jest najstarszym i najbardziej rozpoznawalnym klubem hodowców kotów rasowych pod auspicjami WCF w Polsce!

Dzisięć przykazań kocich

I. Bądź świadomy

 

Kot to zwierzak i nic co zwierzęce nie jest mu obce. Jeśli cenisz sobie idealny porządek, ograniczone obowiązki domowe, meble w niezmiennym, idealnym stanie - bez zadrapań – zastanów się dobrze i to najlepiej 2 razy czy zwierzak jest Ci do szczęścia potrzebny.

 

Posiadając zwierzaka zdarzyć się może naprawdę wiele i to wcale nie przez złośliwość zwierzęcia, tylkostres, zwykłą ciekawość czy bład w obliczeniu trajektori lotu przy wykonanym skoku :)

 

Nieważne ile starań włożysz w wyprawkę dla kota tj. kocyki czy posłania, kot zawsze sam znajdzie sobie najodpowiedniejsze dla niego miejsce, bo sam wie lepiej. Więc nie zdziw się jeśli zamiast wiklinowego posłania z kilka stów wybierze dywanik w łazience na popołudniowe drzemki.

II. Bądź wierny

 

Jeśli zdecydowałeś się nabyć kota, bądź świadomy, iż jest to żywa istota. Ten pluszak zaufał Ci i pokłada w Tobie nadzieje na spokojne i przyjemne życie.

III. Poznaj i wykreuj osobowość swojego przyjaciela 

 

kot to bardzo inteligętne stworzenie, które ma swoje zachcianki, słabości, a nawet foszki. Spędzaj z nim czas i zwracaj uwagę na to, co sprawia mu przyjemność, a czego nie znosi. Z poznaniem i wychowaniem kota jest bardzo podobnie jak z dzieckiem. Im wcześniej zaczniesz,  tym szybciej odkryjesz jego preferencje i nauczysz go wartości czy zachowań jakie cenisz. Musisz wiedzieć, że kot szybko uczy się tego, co mu wolno, a czego nie. Bardzo interesuje się tym, co zabronione. Należy pamiętać o konsekwencji, np. w nie pozwalaniu kotu wchodzenia na stół podczas posiłków. Kot bedzie od czasu do czasu sprawdzał czy zakaz nadal obowiązuje :).

IV. Baw się 

 

Nic tak nie uczy i nie zacieśnia więzi jak wspólna zabawa. Naszym zdaniem najbardziej sprawdzają się  wędki z piórkami. Kot jest w stanie polować na latające piórko przytwierdzone do wędki do utraty sił. Twój kot nie potrzebuje zabawek za setki złotych. Zdziwisz się, że czasem nawet kartonowe opakowanie przysporzy Twojemu kotu wiecej radości niż interaktywna zabawka za krocie. Natomiast najprostrzym i pewnym sposobem na dostarczenie Twojemu kotu radości jest najzwyklejsza kulka ze zgniecionego papieru. Wystarczy, że ją rzucisz i będziesz mógł obserwować polowanie na papierową ofiarę, która nie ma szans przed naszym tygrysem.     

V. Pozwól drapać

 

Czy tego chcesz czy nie kot drapać będzie. Musi to robić dla zachowania higieny jego pazurków. Najlepszym sposobem na kontrolowanie tego zachowania jest zaopatrzenie się w drapak. Im wyższy tym lepszy. Im ma wiecej kryjówek tym większym zainteresowaniem będzie się cieszył. Możesz go kupic bądź zrobić własnoręcznie.   

VI. Dbaj o bezpieczeństwo

 

Koty to ciekewscy spryciarze, którzy nie mogą się oprzeć chęci poznania.  Postaraj się, aby okna a przede wszystkim balkon odpowiednio zabezpieczyć przed przekazaniem go kotu do użytku. To nie prawda, że koty zawsze spadają na cztery łapy! Na rynku można znaleźć wiele zabezpieczeń uchylnych okien. W Twojej okolicy znajdzie się także firma montująca siatki balkonowe. Jeśli operacja zabezpieczenia balkonu nie wymaga alpinistycznych umiejętności możesz równie dobrze własnoręcznie zamontować siatkę. Z łatwością nabędziesz ją w internecie.  Poniżej zdjęcia rozwiązań jakie sami zamontowaliśmy.   

VII. Serwuj zdrową strawę

 

Istnieje przeświadczenie, że kota trudno oszukać i byleczego nie zje. Prawda jest taka, że podobnie jak w przypadku ludzkiego pożywienia producenci faszerują karmy różnymi specyfikami, których nazwy ciężko wymówić, a ich zapach i smak sprawia że pokarm wydaje się być bardzo atrakcyjny.  Nie daj się zwieźć reklamie telewizyjnej. Zwracaj uwagę na skład karmy jaką kupujesz. Wśród składów najbardziej popularnych marketingowo karm ilość sztucznych dodatków jest ograniczona ale są one zastąpione zbożem. Musisz wiedzieć, że im więcej zboża w pożywieniu Twojego kota tym gorzej dla niego. Koty poprostu go nie trawią. Wybieraj świadomie karmy, które nie zawierają dodatków ani zbóż. Zwróć też uwagę na zawartość procentową mięsa. Warto także przygotować swojemu kotu włąsną domową karmę np. z gotowanego mięska. Twój kot nad wyraz ją doceni.   

VIII. Zdrowie przede wszystkim  

 

Ceń zdrowie swojego pupila. Jest on zdany tyko na Ciebie dlatego zwróć uwagę nie tylko na pożywienie jakie mu dostarczasz ale także na jego ilość. Domowe kociaki mogą szybko nabawić się nadwagi jeśli ich właściciel jest nazbyt hojny. Pamiętaj, że każdy kociak raz na jakiś czas potrzebuje udać się do weterynarza po niezbedne szczepionki, odrobaczenie i ocene stanu zdrowia. Podobnie jak w przypadku nas ludzi sprawdza sie powiedzenie, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

IX. Uważaj na rośliny 

 

Przemyśl 2 razy zakup roślin jakie będziesz hodował w domu. Niektóre z nich (popularne w naszych domach) moga być bardzo szkodliwe dla Twojego kociaka, któremu zdarzyć się może podgryzać rośliny dostępne w domu.

 

Lista szkodliwych roślin dostępna jest pod tym linkiem [LINK]

 

Podgryzanie roślin to rzecz instynktu i nie da sie go wyeliminować. Kot podświadomie szuka czegoś zielonego, aby przeczyścić sobie układ pokarmowy i zadbać tym samym o system odpornościowy. Rewelacyjnym sposobem, aby to ułatwić swojemu kotkowi, jest wysianie w domu np. owsu. Dostaniesz go na każdym bazarku, a wysiać go możesz w dowolnym pojemniczku. Kot będzie Ci za to bardzo wdzięczny.

X. Dbaj o czystość

 

Koty to czyste stworzenia. Nie potrzebują sterylnych warunków do życia, ale właściciel musi dbać przede wszystkim o czystość kuwety. Brak dbania o ogólny porządek w domu może się zemścić w nocy na właścicielu odgłosem szurającego papierka po podłodze, który nie pozwoli usnąć :)

Polecane przez naszą hodowlę:

Created with WebWave CMS